Με το δεξί η Εθνική Ελλάδος στο Eurobasket! Νίκησε την Κροατία με υπερηχητικούς Γιάννη Αντετοκούνμπο και Τάιλερ Ντόρσεϊ!
Αθλητικά

Συγκλονιστικό ματς στην Ιταλία!

Τεράστια νίκη (89-85) επί της Κροατίας πραγματοποίησε η Εθνική Ελλάδας, στην Ιταλία, στην 1η αγωνιστική του Eurobasket!

Η Εθνική μας ομάδα επικράτησε με 89-85 της Κροατίας στο πρώτο από τα εννέα παιχνίδια που ελπίζει να δώσει στο EuroBasket 2022, με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να πραγματοποιεί απίθανη εμφάνισει, κάνοντας ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα.

Από την άλλη, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εκείνος που διάβασε απόλυτα την αντίπαλη άμυνα και έβαγαλε μεγάλες φάσεις τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα!

Το small ball που επέλεξε ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Δημήτρης Ιτούδης, στο πρώτο ημίχρονο, απόρροια της απόφασης του να προφυλάξει τους «πύργους» του, Κώστα Αντετοκούνμπο και Γιώργο Παπαγιάννη, σε συνδυασμό με την ραψωδία του Τάιλερ Ντόρσεϊ, εξασφάλισαν μία διαφορά ασφαλείας στη «γαλανόλευκη», η οποία την κράτησε μακριά από ανατροπές στα «νεκρά» διαστήματα που παρουσίασε στην επανάληψη.

Για να αποφευχθεί η ανατροπή πάντως επιστρατεύτηκε η αμυντική προσήλωση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος με δύο καθοριστικά μπλοκ στα τελευταία λεπτά, ένα εντυπωσιακό ανάποδο κάρφωμα, μετά από ασίστ του Νικ Καλάθη κι άλλο ένα «γκολ-φάουλ», ενώ προηγουμένως είχε κόψει το τρίποντο του Σμιθ, έφεραν στο φινάλε τα χαμόγελα στη «γαλανόλευκη».

Οι διαιτητές: Ρόσο, Καστίγιο, Χορόζοβ

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 30-46, 62-70, 85-89