Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Επικράτησαν οι “πράσινοι” με 93-80
Κοινωνία

Ένα πραγματικό ντέρμπι ανάμεσα στους αιώνιους αντιπάλους, τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό παρακολούθησαν οι φίλοι του μπάσκετ. Ο αγώνας, ο πρώτος ανάμεσα στις ομάδες για τη σεζόν 2018-19 σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, έληξε με νικητές του πράσινους. Η ομάδα του τριφυλλιού “ανέβασε στροφές” στο τρίτο δεκάλεπτο και με τον Θανάση Αντετοκούνμπο και πήρε τον αγώνα με σκορ 93-80.

Πρόκειται για την πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για την Euroleague. Κι ενώ ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στο παιχνίδι, φεύγοντας για τα αποδυτήρια στο ημίχρονο με σκορ υπέρ του, 41 – 48, ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του λέξη. Ο Αντετοκούνμπο με 12 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, έφερε το τριφύλλι στο +10. Η διαφορά ξέφυγε ακόμη και στους 12 πόντους, με το ματς να τελειώνει με νικητές του παίκτες του ΠΑΟ.