Πρωταθλητής Ελλάδος 2022 ο Ολυμπιακός! Νίκησε με ανατροπή τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα και πανηγύρισε την 47η κούπα!
Αθλητικά

Έξαλλη πανηγυρισμοί στην Τούμπα

Το 47ο πρωτάθλημα της ιστορίας του πανηγύρισε ο Ολυμπιακός στη Θεσσαλονίκη, καθώς επικράτησε με ανατροπή του ΠΑΟΚ με 2-1.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν για το εξ αναβολής ματς της 4ης αγωνιστικής των playoffs της Super League Interwetten, με τους ερυθρόλευκους να χρειάζονται έναν μόνο βαθμό για να εξασφαλίσουν τον τίτλο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας, με τον ΠΑΟΚ να ανοίγει πρώτος στο σκορ στο 10′ της αναμέτρησης με τον Τόμας Μουργκ, κρατώντας τα ηνία της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο.

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός άλλαξε πρόσωπο στο δεύτερο 45λεπτο και πέτυχε την ανατροπή, με τον Ρόνι Λόπες να σκοράρει στο 51′ και τον Όλεγκ Ρέαμπτσουκ να βρίσκει δίχτυα στο 62′.

Με το σφύριγμα της λήξης, οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγύρισαν με την ψυχή τους την την κατάκτηση του πρωταθλήματος Ελλάδος στον αγωνιστικό χώρο και μάλιστα, σήκωσαν τον προπονητή τους, Πέδρο Μάρτινς στα χέρια.

Ο Ολυμπιακός πήρε τον τίτλο, ενώ ακόμα τα playoffs έχουν 4 αγωνιστικές. Έφθασε τους 76 βαθμούς και αύξησε την διαφορά του από τον δεύτερο ΠΑΟΚ, που έμεινε στους 60, στους 16 βαθμούς.