Παναθηναϊκός: Πρωταθλητής στην Basket League!
ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει, απόψε, την αντίσταση του Προμηθέα Πατρών και έτσι επικράτησε με 111-77, κάνοντας το 3-0 στη σειρά των τελικών της Basket League, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το φετινό πρωτάθλημα.

Μπροστά σε περίπου 12.000 φιλάθλους του, στο Κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων, ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην αξιόμαχη ομάδα της Πάτρας, αφού προηγήθηκε με 31-8 ύστερα από την πρώτη περίοδο. Το επιθετικό κρεσέντο των «πράσινων» συνεχίστηκε, τόσο στη δεύτερη όσο και στην τρίτη περίοδο. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 62-34.

Το δεύτερο μέρος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού η διαφορά είχε εκτοξευθεί στο +28 για τον Παναθηναϊκό. Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο δεν άφησαν το γκάζι. Με πλουράλισμα στην επίθεση μιας και τουλάχιστον τέσσερις αθλητές των γηπεδούχων να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, το σκορ διαμορφώθηκε στο 86-53.

Στα τελευταία δέκα λεπτά, ο Παναθηναϊκός κατέβασε ταχύτητα, έδωσε χώρο στον Προμηθέα Πατρών, αλλά και πάλι είχε επιθετικές λύσεις. Έτσι, η ομάδα της Αθήνας έφτασε με άνεση στη νίκη με σκορ 111-77. Το συγκεκριμένο πρωτάθλημα είναι το υπ’ αριθμόν 38 για τους «πράσινους» που είναι οι πολυνίκεις του θεσμού.

Πρώτοι σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν οι Παπαγιάννης και Τόμας με 16 πόντους έκαστος. Με διψήφιο αριθμό πόντων, τον αγώνα ολοκλήρωσαν επίσης οι Λοτζέσκι (13 π.), Καλάθης (12 π.), Αντετοκούνμπο (12 π.) και Λάνγκφορντ (10 π.). Από τον Προμηθέα Πατρών ξεχώρισαν οι Χολ με 12 και Μέιερ με 10 πόντους, αντίστοιχα.

Οι διαιτητές: Παπαπέτρου, Τσαρούχα, Τσώνος.

Τα δεκάλεπτα: 31-8, 62-34, 86-53, 111-77.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Παπαγιάννης 16 (7/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 5 (6 ριμπάουντ), Καλάθης 12 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9 ασίστ), Τόμας 16 (8/12 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κιλπάτρικ 7 (1), Λοτζέσκι 13 (3), Γκιστ 8 (5 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 3 (1), Βουγιούκας, Μήτογλου 9 (1), Αντετοκούνμπο 12 (6/6 δίποντα), Λάνγκφορντ 10 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Προμηθέας Πατρών (Γιατράς): Κασελάκης 5 (2/8 σουτ), Γκίκας 8 (2), Λίποβι 1, Έλις 4, Ματζούκας 6 (1), Κατσίβελης 5 (1), Τσαϊρέλης 9 (1), Μέγιερ 10 (2), Γερομιχαλός 6, Χολ 12 (2), Μπράουν 6, Καφέζας 4.