UEFA Nations League: Η Πορτογαλία στον τελικό με υπογραφή Κριστιάνο Ρονάλντο
ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Η Πορτογαλία προκρίθηκε στον τελικό του UEFA Nations League, επικρατώντας της Ελβετίας με 3-1 στον αποψινό ημιτελικό, χάρη στα τέρματα του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ο αγώνας στο Dragão του Πόρτο έκρυβε γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αφού στο 25ο λεπτό, ο Κριστιάνο Ρονάλντο με απευθείας εκτέλεση φάουλ «έγραψε» το 1-0. Έτσι, οι Ίβηρες πήγαν στα αποδυτήρια, έχοντας το προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος, η Ελβετία πίεσε, ανέβηκε και στο 53ο λεπτό ο Σεμέδο έκανε φάουλ στον Τσούμπερ μέσα στη μεγάλη περιοχή της Πορτογαλίας. Ο διαιτητής, Φέλιξ Μπριχ, αφού συμβουλεύτηκε το VAR, καταλόγισε πέναλτι. Έτσι, στο 57′, ο Ροντρίγκεζ έφερε το ματς στα ίσια (1-1).

Όλα έδειχναν πως ο αγώνας θα οδηγείτο στην παράταση, αλλά στο 88ο λεπτό, ο Κριστιάνο Ρονάλντο λύτρωσε την Πορτογαλία, διαμορφώνοντας το 2-1.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο ίδιος παίκτης, δύο λεπτά αργότερα, πέτυχε χατ-τρικ.

Η Πορτογαλία, στον τελικό, θα αντιμετωπίσει μία εκ των Ολλανδίας και Αγγλίας, οι οποίες αναμετρώνται, αύριο (21:45 ώρα Ελλάδας), και ο αγώνας θα μεταδοθεί από το OPEN σε περιγραφή Μανώλη Σφακάκη.

Πορτογαλία: Ρουί Πατρίσιο, Σεμέντο, Πέπε (63’ λ.τρ Φόντε), Ντίας, Γκερέιρο, Καρβάλιο, Μπρούνο Φερνάντες, Νέβες, Μπερνάρντο Σίλβα, Ζοάο Φέλιξ (70’ Γκουέδες), Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ελβετία: Ζόμερ, Εμπαμπού, Ακαντζί, Σερ, Ρικάρντο Ροντρίγκεζ, Φρόιλερ (89′ Nτρμιτς), Τσάκα, Ζακαρία (71’ Φερνάντες), Ζούμπερ (83’ Στέφεν), Σακίρι, Σεφέροβιτς.