Ολυμπιακός: Νίκη έπος με 4-2 επί της Άστον Βίλα στον πρώτο ημιτελικό του Europa Conference League
TV Gossip

Ραντεβού στο ΟPAP Αρένα έδωσε η ερυθρόλευκη ομάδα μετά την ιστορική της νίκη

Ο Ολυμπιακός «τρέλανε» για άλλη μία φορά τους οπαδούς του αλλά και την Ευρώπη νικώντας με 4-2 την Άστον Βίλα μέσα στο Villa Park στον πρώτο ημιτελικό του Europa Conference League και πλέον «αγγίζει» τον τελικό της 29ης Μαΐου που θα διεξαχθεί στην OPAP Arena.

Σε μία εβδομάδα (9/5, 22:00) στη ρεβάνς στο «Γ. Καραϊσκάκης», η ερυθρόλευκη ΠΑΕ έχει την ιστορική ευκαιρία να «σφραγίσει» για πρώτη φορά στην ιστορία της την πρόκριση σε τελική ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Κόντρα στην 4η ομάδα της εφετινής Premier League, ο Ολυμπιακός άριστα στημένος τακτικά και παρά τα μικρολαθάκια του, επέβαλλε το δικό του τέμπο και πήρε ένα ιστορικό διπλό, χάρις το χατ-τρικ του Αγιούμπ Ελ Κααμπί (16’, 28’, 56’ πέν.) και το γκολ του Σαντιάγο Έσε (67’). Η Βίλα ισοφάρισε προσωρινά σε 2-2 με τους Γουότκινς (45’+1’) και Ντιαμπί (52’), έχασε πέναλτι (δοκάρι κι άουτ) με τον Ντίαζ, όμως η βραδιά ήταν κατακόκκινη.

Το δεύτερο ημίχρονο καθυστέρησε να ξεκινήσει για αρκετά λεπτά, καθώς υπήρξε ένα πρόβλημα με έναν οπαδό της Άστον Βίλα, ο οποίος υπέστη καρδιακή ανακοπή κι έγινε αμέσως διακομιδή του στο νοσοκομείο.

Στις κερκίδες του γηπέδου στην Αγγλία εκτός από ανώνυμους φιλάθλους βρέθηκαν και επώνυμοι με την κάμερα να καταγράφει στις πρώτες θέσεις τον Μάρκο Σεφερλή με τον γιο του, Χάρη.

Παρών φυσικά και ο Βαγγέλης Μαρινάκης που πλησίασε τις κερκίδες για να χαρεί με τον κόσμο του Ολυμπιακού τη μεγάλη νίκη.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ