Mundobasket: Στην 15η θέση τερμάτισε η Ελλάδα μετά την ήττα της από το Μαυροβούνιο
Τηλεόραση

Ηττήθηκε με 69-73

Με δύο ήττες στα ισάριθμα παιχνίδια της στη β΄ φάση του Mundobasket 2023 και τη 15η θέση αποχαιρέτησε τη διοργάνωση η Εθνική ομάδα.

Μετά από τη Λιθουανία ηττήθηκε στη Μανίλα και από το Μαυροβούνιο, με 73-69, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 10ου ομίλου και αποχαιρετά την Άπω Ανατολή με απολογισμό 2 νίκες και 3 ήττες στους 5 αγώνες που έδωσε.

Από την πλευρά τους οι Μαυροβούνιοι μπορεί επίσης να μη συνεχίζουν, καθώς την πρόκριση είχαν ήδη εξασφαλίσει ΗΠΑ και Λιθουανία που θα παίξουν μεταξύ τους για την πρώτη θέση, είπαν όμως «αντίο» στη διοργάνωση με θετικό τρόπο.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 30-36, 42-50, 69-73

Το ελληνικό συγκρότημα μέσα στις τόσες απουσίες του δεν είχε διαθέσιμο σήμερα ούτε τον Θανάση Αντετοκούνμπο και παρατάχθηκε με δέκα παίκτες και τους υπόλοιπους «σκοτωμένους» από την κούραση.

Η Ελλάδα ξεκίνησε με πεντάδα Γουόκαπ, Μωραΐτη, Ρογκαβόπουλο, Παπανικολάου, Παπαγιάννη και γρήγορα βρέθηκε πίσω στο σκορ, έχοντας μεγάλο επιθετικό πρόβλημα, όπως αποτυπώθηκε και από το -5 της πρώτης περιόδου (14-19).

Δύο τρίποντα του Μποχωρίδη στις αρχές του β΄ δεκάλεπτου έριξαν τη διαφορά στη μικρότερη τιμή της (20-21), ενώ ο διεθνής γκαρντ με γκολ-φάουλ έγραψε και το 30-36, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.